Fundusze pożyczkowe, podobnie jak banki i inne instytucje finansowe, zanim udzielą pożyczki dokonują tzw. oceny ryzyka kredytowego potencjalnego klienta. W ten sposób są w stanie określić, jakie są szanse na odzyskanie pożyczonego kapitału. Jeżeli w trakcie takiej oceny okaże się, że pożyczkobiorca ma kłopoty finansowe lub nie spłaca na czas swoich zobowiązań, fundusz pożyczkowy może odmówić udzielenia pożyczki.
Ryzyko kredytowe – co to takiego?
Z punktu widzenia funduszu pożyczkowego ryzyko kredytowe to właśnie zagrożenie, że pożyczkodawca z jakichkolwiek powodów nie będzie w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania w umówionym terminie. Istnieją dwa wymiary takiego ryzyka:
- ryzyko straty lub niewypłacalności (tzw. czyste), które jest związane z niepewnością co do przyszłej sytuacji finansowej kredytobiorcy – może okazać się bowiem, że pożyczka nie zostanie uregulowana w terminie w całości lub częściowo,
- ryzyko zabezpieczenia, które wiąże się z możliwością utraty lub uszkodzenia zabezpieczenia przyjętego w celu ograniczenia tego ryzyka.
Jak fundusze pożyczkowe oceniają ryzyko kredytowe swoich klientów?
Na rynku finansowym wciąż pojawiają się nowe metody oceny ryzyka kredytowego. Jedną z tych bardziej tradycyjnych i często stosowanych przez fundusze pożyczkowe jest sprawdzenie historii potencjalnego klienta w BIK – Biurze Informacji Kredytowej oraz weryfikacja, czy nie występuje on w rejestrach dłużników prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej.
Kolejnym źródłem informacji na temat potencjalnych zagrożeń podwyższających ryzyko kredytowe przedsiębiorcy wnioskującego o pożyczkę jest jego sytuacja ekonomiczno-finansowa. Na podstawie zgromadzonych w ten sposób danych przeprowadzane są prognozy finansowe pozwalające ocenić ryzyko kredytowe. Na tym etapie najczęściej sprawdza się, czy potencjalny klient posiada wpływy pozwalające na spłatę wszystkich dotychczasowych zobowiązań powiększonych o ratę nowej pożyczki.
Wysokie ryzyko kredytowe = brak pożyczki?
Fakt występowania w jednej z ww. baz dłużników lub niezadowalająca historia kredytowa nie muszą oznaczać, że przedsiębiorca nie może liczyć na finansowanie z funduszu pożyczkowego. Przykładowo w Speed Cash Polska w trakcie oceny ryzyka kredytowego potencjalnego klienta, pod uwagę branych jest szereg różnych czynników. Dzięki temu zaproponowana przez nas pożyczka każdorazowo jest dostosowywana do sytuacji konkretnego pożyczkobiorcy i związanego z nim ryzyka kredytowego. Jeżeli jednak z przeprowadzonej oceny będzie wynikać, że przedsiębiorca nie jest i nie będzie w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania, wówczas decyzja o udzieleniu pożyczki będzie negatywna.
Czy da się wyeliminować ryzyko kredytowe?
Całkowite wyeliminowanie ryzyka kredytowego jest niemożliwe – każda transakcja wiąże się z zagrożeniem braku spłaty/zapłaty. Można jednak poprawić swoją wiarygodność finansową w oczach pożyczkodawcy poprzez regularne spłacanie zobowiązań oraz budowanie pozytywnej historii kredytowej.