Co zrobić, gdy dług staje się niespłacalny? Co zrobić, gdy grozi nam zajęcie nieruchomości przez komornika?
Jedna zaciągnięta pożyczka rzadko kiedy jest źródłem problemów. Schody zaczynają się wówczas, kiedy wpada się w pętlę zadłużenia: zadłuża się coraz bardziej, by spłacić wcześniejsze zobowiązania. Warto zacząć od próby zawarcia porozumienia w sprawie terminowej spłaty długu w ratach. Pierwsze pytanie kierowane do dłużnika dotyczy z reguły możliwości finansowych pozwalających spłacić zadłużenie. Ustala się harmonogram spłat. Znacznie lepiej jest zawrzeć ugodę na spłatę długu w niewielkich ratach, niż doprowadzić do egzekucji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jest to możliwe jednak wówczas, kiedy zgodzi się na to wierzyciel. W sytuacji, kiedy nie będziemy trzymać się harmonogramu spłaty rat, komornik przystąpi do działania.
Warto zdawać sobie sprawę, że komornik działa na podstawie wniosków wierzyciela. Po zajęciu nieruchomości wierzyciel zwraca się do komornika o oszacowanie wartości nieruchomości, a następnie o licytację.
Jeżeli po wszczęciu egzekucji nie było wniosków wierzyciela, to po upływie roku postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone zgodnie z art. 823 Kpc. Umorzenie postępowania wiąże komornika do złożenia wniosku o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji. To jednak zdarza się rzadko, gdyż wierzycielowi zależy przede wszystkim na uregulowaniu zobowiązania.
Aby nie stracić lokum, można udać się do banku, ale ta misja jest raczej skazana na niepowodzenie. Osoby zadłużone, z uwagi na negatywną historię kredytową w BIK, mają ograniczony dostęp do bankowych kredytów. Banki po prostu nie chcą ich przyznawać, gdyż dłużnicy nie są dla nich wiarygodni. Jedynym wyjściem jest pozabankowa pożyczka pod zastaw nieruchomości. Paweł Zieliński z Zarządu Speed Cash Polska podkreśla, że firmy pożyczkowe nie zawsze weryfikują BIK, KRD i innych rejestrów. Przede wszystkim liczy się zabezpieczenie pożyczki. Firma pożyczkowa jest w stanie wziąć na siebie większe ryzyko, jeśli tylko dostrzega możliwość spłaty zadłużenia. Pożyczki udzielane są notarialnie. Długi zastępuje się miesięcznymi zobowiązaniami, które są do udźwignięcia dzięki elastycznemu podejściu pożyczkodawcy. Rozpatrywane są wszystkie niestandardowe rozwiązania, które mogą stanowić gwarancję dla pożyczki. Nowym wierzycielem dla dłużnika jest teraz firma pozabankowa, która zastępuje komornika. Czas reakcji, czyli czas od momentu złożenia wniosku do momentu przelania pieniędzy na konto pożyczkobiorcy także jest dużo lepszy (nawet do 24 godzin) niż w przypadku banków. Tu liczy się swobodny dostęp do środków.
Bezpieczeństwo i wiarygodność pożyczek są pochodnymi tego, że środki pochodzą z funduszu, a fundusz jest zasilany przez prywatnych inwestorów. Chętnie angażują się finansowo i jednocześnie stoją na straży wysokiej jakości, bo dzięki temu są w stanie osiągnąć stopy zwrotu wyższe niż na rynku.