3
3 480
speedcash baner 480x296 aktualnosci

Aktualności

TAGI21 kwietnia 2017

Szybkie pożyczki na nowych zasadach


Szybkie pożyczki na nowych zasadach

Pod koniec 2016 roku Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt zmian tzw. ustawy antylichwiarskiej. Ponowne modyfikacje przepisów prawa w zakresie udzielania pożyczek, zgodnie z deklaracjami ich twórców, mają na celu silniejszą niż dotychczas ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych. Co zmieni się po wejściu w życie nowej ustawy o pożyczkach? Jakie konsekwencje dla obu stron może przynieść zapowiadana nowelizacja?

Nowa ustawa antylichwiarska - niższe koszty pozaodsetkowe

Nie jest jeszcze znana dokłada data, kiedy ma wejść w życie wspomniana tzw. nowa ustawa antylichwiarska – jej pierwszy projekt spotkał się z ostrą krytyką nie tylko przedstawicieli firm pożyczkowych, ale także m.in. Rzecznika Finansowego, czy też prezesa NBP.

Główne zmiany dotyczą ograniczenia wysokości maksymalnych kosztów pozaodsetkowych (obejmujących wszelkiego rodzaju dodatkowe opłaty, prowizje i zabezpieczenia). Od marca 2016 roku nie mogą one przekroczyć jednorazowo 25 proc. kwoty pożyczki oraz  w skali roku 30 proc. tej wartości. Nowe przepisy prawa mają obniżyć oba limity do 10 proc. Co więcej, niedostosowanie się do nich może skutkować wysokimi karami pieniężnymi oraz – w skrajnych przypadkach – pozbawieniem wolności.

Jakie konsekwencje wspomnianych zmian odczują konsumenci? Rozważmy to na przykładzie Jana Kowalskiego, który zdecydował się pożyczyć 30 000 PLN na rok. Zgodnie z aktualnym brzmieniem omawianych przepisów prawa, Pan Jan zwróci maksymalnie około 49 500 PLN. Nowe przepisy ograniczą tę kwotę do około 37 500 PLN. Odczuwalna zmiana? Niewątpliwie – i to dla obu stron.

Niektóre firmy pożyczkowe zaczynają przygotowywać się do nadchodzących zmian w prawie. W ofercie Speed Cash Polska Sp. z o.o. już teraz można znaleźć tańsze pożyczki, przy których pozaodsetkowe koszty są niewiele wyższe od tradycyjnych kredytów zaciąganych w bankach.

Szybkie pożyczki pod zastaw dostępne jeszcze tylko przez chwilę?

Omawiane zmiany w proponowanym kształcie mocno uderzą w rynek firm pożyczkowych, dla których mogą one wiązać się nawet z koniecznością zakończenia działalności. Dlaczego? Do tego typu instytucji finansowych zgłaszają się osoby szukające np. szybkiej pożyczki pod zastaw, którym często bank odmówił udzielenia kredytu, czy też klienci rozglądający się np. za możliwością skonsolidowania kilku krótkoterminowych kredytów z wysoką ratą w jeden tańszy (w ofercie Speed Cash Polska czasami nawet o 50%). W przypadku takich transakcji koszty operacyjne, koszty ryzyka związane z ich udzieleniem oraz obsługą są wyjątkowo wysokie i mogą w znaczący sposób przekroczyć nowe limity kosztów pozaodsetkowych przewidywane w nowelizacji tzw. ustawy antylichwiarskiej.

W związku z powyższym, firmy pożyczkowe (również te działające online) będą zmuszone odmawiać udzielania szybkich pożyczek, ponieważ staną się one dla nich zwyczajnie nierentowne. Co ciekawe, w ofercie tego typu instytucji obecnie można znaleźć produkty tańsze od niektórych rozwiązań proponowanych przez banki (np. kredyt na dowolny cel czy karta kredytowa). Wielu ekspertów zapowiada, iż w wyniku wprowadzenia nowych przepisów prawa w tym zakresie, może dojść do skutków odwrotnych niż zamierzone – znaczna część legalnie działających podmiotów może upaść, przyczyniając się do rozwoju szarej strefy na rynku pożyczek.

Obawy te potwierdza Paweł Zieliński – prezes zarządu Speed Cash Polska Sp. z o.o. Jego zdaniem „próba zrównania kosztów kredytów zaciąganych w bankach i kosztów pożyczek pochodzących z firm pożyczkowych nie ma racjonalnego wytłumaczenia i jest niebezpieczna dla rynku. Banki w swojej działalności ponoszą znacznie mniejsze ryzyko, ponieważ odrzucają niepewne i zbyt ryzykowne wnioski. Co więcej, w większości przypadków angażują one środki pieniężne swoich klientów, nie własne, jak jest w przypadku podmiotów udzielających pożyczek. A za ryzyko, niestety, trzeba płacić. Ważnym zadaniem Rządu jest odpowiednia prawna regulacja obu rodzajów działalności w taki sposób, by nie dopuścić do powstania szarej strefy, niekontrolowanej przez żadną instytucję, rządzącej się własnymi prawami.”

Pożyczka pozabankowa na nowych zasadach - Jakie inne nowości?

Nowelizacja ustawy o pożyczkach przewiduje dodatkowo m.in.:

  • ograniczenia w zakresie zabezpieczenia pożyczek – do kwoty odpowiadającej wartości świadczenia powiększonego o odsetki maksymalne, obliczone za okres przewidziany w umowie i wydłużony o 6 miesięcy,
  • konieczność wypełnienia obowiązków informacyjnych przed udzieleniem pożyczki (w tym określenie  odsetek oraz kosztów pozaodsetkowych).

 

Skontaktuj się z naszym Doradcą
* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez Speed Cash Polska sp. z o.o. ofert
oraz informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Wyrażam zgodę na kontaktowanie się przez Speed Cash Poska sp. z o.o.
w celu marketingu bezpośredniego przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących zgodnie z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku prawo telekomunikacyjne.
Administratorem Twoich danych osobowych przekazanych w formularzu kontaktowym jest Speed Cash Polska sp. z o.o., zwana dalej: "Administratorem". Możesz skontaktować się z Administratorem pisząc na adres: kontakt@speedcashpolska.pl lub telefonując pod numer: 22 313 19 62. Możesz skontaktować się z Administratorem za pośrednictwem powołanego przez niego inspektora ochrony danych, pisząc na adres: iod@speedcashpolska.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje żądanie kontaktu i przedstawienia Ci oferty produktów i usług świadczonych przez Administratora. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest podjęcie działań na Twoje żądanie przed zawarciem ewentualnej umowy pomiędzy Tobą i Administratorem, jak i realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony internetowej. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia Ci odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże ich niepodanie spowoduje, że udzielenie Ci odpowiedzi i przedstawienie oferty produktów i usług będą niemożliwe. Administrator nie zamierza przekazywać Twoich danych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych. Masz prawo żądać od Administratora dostępu do swoich danych, ich sprostowania, przenoszenia, usunięcia lub wzniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz ograniczenia przetwarzania danych. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przez Administratora przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. W oparciu o Twoje dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym decyzji będących wynikiem profilowania.
Wyślij
Speed Cash Polska sp. z o. o. z siedzibą przy ulicy Mazowieckiej 9, 00-052 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000476807 przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, NIP 525 256 81 39, REGON 146919158, wysokość kapitału zakładowego wynosi 200 000 złotych (wpłacony w całości). Informujemy, że działamy w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim. Modelowy przykład pożyczki: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 39,15% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 100 000,00 zł; całkowita kwota do spłaty 133 120,20 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; odsetki 0 zł; jednorazowa prowizja: 30%; miesięczne raty: 1 331,20 zł, ostatnia rata: 118 477,00 zł; całkowity koszt pożyczki 33 120,20 zł; umowa na 12 miesięcy (minimalny okres 3 miesiące, maksymalny okres 120 miesięcy). Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 165,95%. Stan na 14.03.2018r. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy oraz od wyceny zabezpieczenia. Udzielamy pożyczek pod zastaw lokali lub nieruchomości mieszkalnych tylko dla przedsiębiorców w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub zawodowej.