Nadchodzi długo oczekiwana nowelizacja ustawy o komornikach i kosztach komorniczych. Reforma ta ma być prawdziwą rewolucją, ponieważ dotknie praktycznie wszystkich aspektów pracy komorników sądowych. Rząd planowane kompleksowe zmiany tłumaczy troską o dobro obywateli, inaczej patrzy na nie Krajowa Rada Komornicza. Co ma zmienić reforma? Co oznacza to dla pożyczkobiorców?
NOWA USTAWA KOMORNICZA – WIĘKSZA KONTROLA
Reforma ma na celu w maksymalnym stopniu ograniczyć nadużycia oraz zwiększyć prestiż zawodu komornika sądowego jako funkcjonariusza publicznego. W związku z powyższym, rząd planuje wprowadzić silniejszą kontrolę nad pracą przedstawicieli tego fachu, by uniknąć sytuacji takich, jak głośne w ostatnim czasie zajęcie traktora niestanowiącego własności dłużnika (należącego do sąsiada). Właśnie dlatego, do głównych założeń projektu omawianej nowelizacji ustawy o komornikach sądowych należą:
- obowiązek nagrywania prowadzonych w terenie czynności egzekucyjnych,
- częstsze kontrole finansowe kancelarii komornicze, z udziałem przedstawicieli skarbówki,
- zwiększenie uprawnień nadzorczych i kontrolnych Ministra Sprawiedliwości nad pracą komorników,
NOWA USTAWA KOMORNICZA – INNE POMYSŁY
Inne pomysły zaprezentowane w projekcie nowej ustawy dotyczą:
- konieczności regulowania kosztów postępowań przez samych komorników,
- ujednolicenia wysokości opłat egzekucyjnych,
- poszerzenia odpowiedzialności dyscyplinarnej przedstawicieli tego zawodu,
- obowiązku każdorazowego wręczenia dłużnikowi klarownego formularza skargi, pozwalającego na skierowanie jej do właściwego sądu, jeśli dojdzie do nadużyć,
- precyzyjnego określenia ruchomości, które nie mogą podlegać zajęciu,
- ograniczenia możliwości oddelegowywania do niektórych obowiązków asesorów,
- wprowadzenia obowiązku posiadania wyższego wykształcenia prawniczego, by możliwe było wykonywanie zawodu komornika.
NOWA USTAWA KOMORNICZA – CO NA TO KOMORNICY?
Proponowane przez Rząd zmiany nie podobają się komornikom. Krajowa Rada Komornicza zgłosiła już wiele zastrzeżeń do planowanych modyfikacji, jednocześnie apelując, że spowodują one szereg niekorzystnych skutków, jak pozbawienie pracy tysięcy pracowników kancelarii komorniczych. Co więcej, KRK zleciła specjalistom szczegółową analizę samego projektu oraz jego skutków. Wynika z niej, że kancelarie stracą średnio 27 proc. przychodów, co oznacza, że wiele z nich upadnie.
NOWA USTAWA KOMORNICZA A RYNEK FINANSOWY
Co zmiany w ustawie komorniczej oznaczają dla pożyczkobiorców? Jak podkreśla Paweł Zieliński, prezes zarządu Speed Cash Polska Sp. z o.o., „przede wszystkim po wprowadzeniu nowych przepisów będą oni mogli poczuć się bezpieczniej. Zwiększony nadzór nad pracą komorników ma ograniczyć do minimum sytuacje, w których dłużnik bezpodstawnie traci majątek (co oczywiście nie oznacza, że pożyczkobiorcy będą zwolnieni z obowiązku terminowego spłacania zaciągniętych zobowiązań). W związku z powyższym, w momencie wprowadzenia nowych przepisów, może zwiększyć się zainteresowanie pożyczkami udzielanymi przez firmy pożyczkowe”.