Jak co roku Kantar TNS sprawdził, jaką reputacją cieszą się poszczególni przedstawiciele rynku finansowego w Polsce. Rozkład sił w tym sektorze nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem – największym zaufaniem niezmiennie darzymy NBP oraz banki w ogóle (wiarygodność na poziomie odpowiednio 66 proc. oraz 62 proc.), najmniejszym natomiast instytucje pozabankowe – ufa im 17 proc. Polaków. Te ostatnie mają jednak powody do zadowolenia z wyników omawianego badania. Dlaczego?
SZYBKI SKOK ZAUFANIA DO FIRM POŻYCZKOWYCH W CIĄGU ROKU
Tegoroczna wersja badania przeprowadzanego przez Kantar TNS pokazała, że działania mające na celu poprawę wizerunku firm pożyczkowych idą w dobrym kierunku, a ich ciężka praca nad budowaniem zaufania wśród Polaków zaczyna przynosić owoce. Mimo iż wynik sektora pozabankowego może nie wydawać się relatywnie wysoki, to w ciągu roku skoczył on aż o 54 proc. Jest to najszybszy wzrost zaufania spośród wszystkich badanych instytucji finansowych, jaki odnotowano w 2017 r. (przykładowo w przypadku banków zaufanie wzrosło o 1,6 proc., a dla SKOK-ów o ponad 40 proc.).
FIRMY POŻYCZKOWE GONIĄ SKOK-I
Warto w tym miejscu podkreślić, iż w tegorocznej wersji badania firmy pożyczkowe znalazły się na tym samym poziomie wiarygodności, na którym rok wcześniej były SKOK-i. Biorąc pod uwagę fakt, iż te drugie są podmiotami nadzorowanymi i licencjonowanymi, sektorpozabankowy może ogłosić niemały sukces.
RZADZIEJ DEKLARUJEMY BRAK ZAUFANIA DO FIRM POŻYCZKOWYCH
Kolejnym przejawem rosnącej wiarygodności firm pożyczkowych jest mniejsza liczba osób deklarujących brak zaufania do tego typu instytucji. Odsetek takich odpowiedzi spadł w stosunku do zeszłego roku o blisko 7 proc. W tym miejscu warto podkreślić, iż spośród wszystkich (13) badanych grup, podobny wynik zanotowała jeszcze tylko jedna z nich.
DOBRA ZMIANA W FIRMACH POŻYCZKOWYCH?
Tak szybkiego wzrostu wiarygodności firm pożyczkowych w ciągu ostatniego roku, mimo raczej negatywnego wizerunku kreowanego m.in. przez media, można upatrywać w szeregu różnych czynników.
Po pierwsze, wpływ na tak pozytywny wynik sektora pozabankowego mogą mieć zmiany w prawie wprowadzone na początku 2016. Co zostało uregulowane? Przede wszystkim ograniczono koszty kredytu oraz nałożono na firmy pożyczkowe nowe wymogi organizacyjne. Instytucje te zostały także obciążone tzw. „podatkiem bankowym”. W planach są kolejne regulacje, które m.in. wprowadzą publiczny Rejestr Instytucji Pożyczkowych przy Komisji Nadzoru Finansowego.
„Nie bez znaczenia pozostaje również wysiłek wkładany przez samych przedstawicieli sektora pozabankowego” – podkreśla Paweł Zieliński, prezes zarządu Speed Cash Polska Sp. z o.o. „Walka o pozytywny wizerunek prowadzona jest przede wszystkim przez troskę o wysoką jakość świadczonych usług, czy też odpowiednią ochronę konsumenta. Co więcej, w celu zwiększenia zaufania wśród potencjalnych i realnych klientów, firmy pożyczkowe dążą do samoregulacji w zakresie kredytu konsumenckiego, wprowadzenia Kodeksu Dobrych Praktyk Reklamy oraz np. aktywnie przeciwdziałają negatywnym skutkom kradzieży tożsamości” - dodaje.