3
3 480
speedcash baner 480x296 aktualnosci

Aktualności

TAGI02 sierpnia 2016

Podatek bankowy i jego konsekwencje


Podatek bankowy i jego konsekwencje

W Polsce obowiązuje jeden z najwyższych podatków na świecie. Ten fakt wykorzystują instytucje finansowe.

Od czasu wprowadzenia nowego podatku w lutym br. banki zapłaciły już ponad miliard złotych – poinformowała w połowie lipca Komisja Nadzoru Finansowego. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że instytucje przeniosą koszty związane z wysokim opodatkowaniem na klientów. Część z nich już to uczyniła. Analitycy rynkowi uważają, że do 2018 r. bank będzie mógł przenieść nawet 50 proc. wydatków z tym związanych na konsumentów. Wysokość podatku stawia nas w światowej czołówce – 0,44 proc. w porównaniu do 0,25 proc. we Francji, 0,105 proc. w Wielkiej Brytanii, 0,02 proc. w Niemczech. Na uwagę zasługuje przypadek Węgier, które obniżyły stawkę z 0,53 proc. na 0,31 proc., a w 2017 r. osiągnie poziom 0,21 proc. 

Wysokość i…

Istotą polskiego podatku bankowego jest nie tylko wysokość stawki, ale też naliczanie należności od aktywów. Gdzie indziej, np. w Niemczech, opodatkowane są pasywa, co ma zniechęcać instytucje finansowe do ryzykownych operacji płatniczych. Według Pawła Zielińskiego, członka zarządu i dyrektora Departamentu prawnego Speed Cash Polska, w Polsce nałożenie ciężaru fiskalnego na aktywa przełożyło się na przenoszenie przez banki swoich kosztów na klientów i podwyższanie marż kredytów hipotecznych jako tych mniej opłacalnych. Niektórym instytucjom finansowym podatek może posłużyć jako pretekst do zarabiania na konsumentach. Marże wzrosną o drugie tyle, co stawka podatku.

Zanim wprowadzono podatek…

Na etapie planowania podatku, ustawodawca powinien uwzględnić zarówno interesy klientów jak i całego sektora bankowego, czyli inwestorów, akcjonariuszy – indywidualnych i notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Pod uwagę warto było też wziąć poziom rozwoju usług bankowych i wskaźnik zatrudnienia w bankach. Opodatkowanie może doprowadzić do ograniczenia skali działalności i rezygnacji z części produktów, a także zwolnień pracowników.

Jednym z powodów uchwalenia 15 grudnia 2015 r. ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych było zapewnienie doraźnego finansowania wydatków publicznych, m.in. programu Rodzina 500 +.  Jeśli jednak instytucje finansowe nadal będą musiały płacić podatek w aktualnej wysokości, odbije się to na całym sektorze bankowym. Uwzględniwszy inne obciążenie dla banków, czyli składkę na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a także możliwość wprowadzenia ustawy o przewalutowaniu kredytów, wskazane świadczenie na pewno nie przysłuży się rynkowi finansowemu.

Alternatywa dla banków

Obciążenia podatkowe, prawne, biurokratyczne nakładane przez nadzorców banków sprawiają, że taniej, szybciej i efektywniej można realizować działalność pożyczkową bez licencji bankowej, która tylko utrudnia działalność – mówi ekspert Speed Cash Polska. Z czasem na pewno część klientów wypadnie z rynku bankowego, ponieważ banki będą segmentować swoich pożyczkobiorców i wybierać najlepszych. Dla bardzo wielu osób zabraknie produktów bankowych. W ocenie Pawła Zielińskiego, z powodu wysokiego podatku bankowego Polska traci szansę na przyciągnięcie wielu światowych instytucji kapitałowych. Był to jeden z możliwych scenariuszy po Brexicie, jednak przy niekorzystnym opodatkowaniu, prawdopodobnie wielu inwestorów zrezygnuje z tego kroku.

Cały wywiad z Pawłem Zielińskim znajduje się TUTAJ. 

 

Skontaktuj się z naszym Doradcą
* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez Speed Cash Polska sp. z o.o. ofert
oraz informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Wyrażam zgodę na kontaktowanie się przez Speed Cash Poska sp. z o.o.
w celu marketingu bezpośredniego przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących zgodnie z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku prawo telekomunikacyjne.
Administratorem Twoich danych osobowych przekazanych w formularzu kontaktowym jest Speed Cash Polska sp. z o.o., zwana dalej: "Administratorem". Możesz skontaktować się z Administratorem pisząc na adres: kontakt@speedcashpolska.pl lub telefonując pod numer: 22 313 19 62. Możesz skontaktować się z Administratorem za pośrednictwem powołanego przez niego inspektora ochrony danych, pisząc na adres: iod@speedcashpolska.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje żądanie kontaktu i przedstawienia Ci oferty produktów i usług świadczonych przez Administratora. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest podjęcie działań na Twoje żądanie przed zawarciem ewentualnej umowy pomiędzy Tobą i Administratorem, jak i realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony internetowej. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia Ci odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże ich niepodanie spowoduje, że udzielenie Ci odpowiedzi i przedstawienie oferty produktów i usług będą niemożliwe. Administrator nie zamierza przekazywać Twoich danych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych. Masz prawo żądać od Administratora dostępu do swoich danych, ich sprostowania, przenoszenia, usunięcia lub wzniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz ograniczenia przetwarzania danych. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przez Administratora przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. W oparciu o Twoje dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym decyzji będących wynikiem profilowania.
Wyślij
Speed Cash Polska sp. z o. o. z siedzibą przy ulicy Mazowieckiej 9, 00-052 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000476807 przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, NIP 525 256 81 39, REGON 146919158, wysokość kapitału zakładowego wynosi 200 000 złotych (wpłacony w całości). Informujemy, że działamy w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim. Modelowy przykład pożyczki: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 39,15% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 100 000,00 zł; całkowita kwota do spłaty 133 120,20 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; odsetki 0 zł; jednorazowa prowizja: 30%; miesięczne raty: 1 331,20 zł, ostatnia rata: 118 477,00 zł; całkowity koszt pożyczki 33 120,20 zł; umowa na 12 miesięcy (minimalny okres 3 miesiące, maksymalny okres 120 miesięcy). Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 165,95%. Stan na 14.03.2018r. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy oraz od wyceny zabezpieczenia. Udzielamy pożyczek pod zastaw lokali lub nieruchomości mieszkalnych tylko dla przedsiębiorców w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub zawodowej.