W ostatnich latach obligacje korporacyjne zyskują w Polsce coraz więcej zwolenników. Dla emitentów jest to korzystna opcja na pozyskanie kapitału np. na badania i rozwój. Dla inwestora stanowią one natomiast szansę na korzystne ulokowanie kapitału. Czym są obligacje korporacyjne? Co warto o nich wiedzieć?
Obligacje korporacyjne – co to takiego?
Obligacje korporacyjne, emitowane są zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie o obligacjach. We wspomnianym akcie prawnym znajdziemy m.in. ich definicję wskazującą, że są to dłużne papiery wartościowe, które potwierdzają zadłużenie podmiotu, który je wyemitował.
Kto może emitować obligacje korporacyjne?
Obligacje korporacyjne mogą być emitowane przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, posiadające osobowość prawną (czyli przedsiębiorcy działające w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej), a także spółki komandytowo-akcyjne.
Obligacje korporacyjne jako forma pozyskania kapitału
Obligacje korporacyjne zyskują coraz większą popularność (szacuje się, że tego typu obligacji przybywa w ciągu roku o średnio 20%), mimo że jest to dość ryzykowna forma finansowania. Zwolennicy podkreślają, że ich zaletą jest większa niż np. w przypadku kredytu bankowego elastyczność. Emitent ustala zarówno termin wykupu, jak również częstotliwość płatności odsetkowych, wysokość oprocentowania, a także jego rodzaj (stałe czy zmienne).
Co więcej, ma on szersze możliwości w zakresie wykorzystania środków pozyskanych w ten sposób. Chociaż najczęściej są one przeznaczane na inwestycje długoterminowe lub – tak jak w przypadku funduszy pożyczkowych, w tym również Speed Cash Polska – na finansowanie działalności finansowej i niefinansowej (o trwających lub zbliżających się emisjach papierów wartościowych Speed Cash Polska oraz spółek powiązanych dowiesz się wysyłając zapytanie na kontakt@speedcashpolska.pl).
Handel obligacjami korporacyjnymi w Polsce
Handel obligacjami korporacyjnymi odbywa się na rynku Catalyst, prowadzonym na platformach transakcyjnych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz BondSpot. Znajdziemy tam wszystkie tego typu papiery dłużne wprowadzone do obrotu w formie oferty publicznej. Co ciekawe, na koniec 2016 roku na polskim rynku obligacyjnych notowanych było 566 instrumentów. To stawia nas wśród liderów w Europie Środkowo-Wschodniej.
Ryzyko emitenta obligacji korporacyjnych
Kupując obligacje korporacyjne należy liczyć się z ryzykiem niewypłacalności po stronie emitenta. Właśnie dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup takiego papieru dłużnego, warto sprawdzić wiarygodność oraz tzw. standing finansowy emitenta (szczególnie jeśli mamy do czynienia z niezabezpieczonymi obligacjami korporacyjnymi). W celu zagwarantowania bezpieczeństwa transakcji, emitent może zdecydować się na zabezpieczone obligacje korporacyjne – takim zabezpieczeniem może być: hipoteka, zastaw rejestrowy lub poręczenie.