Mimo że uzyskanie finansowania w funduszu pożyczkowym jest zdecydowanie łatwiejsze niż zaciągnięcie kredytu w banku, również tego typu instytucje finansowe wymagają od swoich klientów spełnienia określonych (mniej lub bardziej restrykcyjnych) warunków. Jednym z nich jest najczęściej posiadanie zdolności kredytowej na odpowiednim poziomie. Czy w związku z powyższym fakt posiadania innej pożyczki lub kredytu może wpłynąć negatywnie na decyzję funduszu?
Kto może dostać więcej niż jedną pożyczkę?
Zasadniczo możliwe jest zaciągnięcie więcej niż jednej pożyczki lub kredytu i pożyczki. Wszystko zależy od tego, kto ubiega się o kolejne finansowanie, w jakiej jest sytuacji (jaką ma zdolność kredytową), na jaką kwotę chce się zadłużyć i gdzie. Większość funduszy pożyczkowych przed udzieleniem pożyczki sprawdza, czy potencjalny klient będzie w stanie ją spłacić (czyli czy w swoim miesięcznym budżecie posiada odpowiednie środki, by oddać pożyczony kapitał, wraz z odsetkami i innymi kosztami). Jeśli taka weryfikacja przebiegnie pozytywnie, wówczas niezależnie od tego, ile mamy już długów, szanse na uzyskanie kolejnej pożyczki są spore.
Dobra historia kredytowa pomoże
Pozytywny wpływ na decyzję funduszu pożyczkowego dotyczącą udzielenia kolejnej pożyczki będzie miała dobra historia kredytowa potencjalnego klienta. Równolegle do analizy zdolności kredytowej sprawdzana jest bowiem także dotychczasowa historia długów w słynnym BIK – Biurze Informacji Kredytowej oraz innych biurach informacji gospodarczej. Jeżeli w trakcie takiej kontroli pojawią się wzmianki o nieterminowych spłatach lub dane potencjalnego klienta wyskoczą w Krajowym Rejestrze Długów, fundusz pożyczkowy może nie zgodzić się na udzielenie finansowania (niezależnie od liczby dotychczas zaciągniętych zobowiązań).
Dwie pożyczki w jednej firmie pożyczkowej? Czasami to niemożliwe
Należy pamiętać również o tym, że wśród funduszy pożyczkowych dostępnych na polskim rynku jest sporo takich, które nie pozwalają swoim klientom na zaciągnięcie więcej niż jednej pożyczki (zgodnie z zasadą: jeden klient = jedna aktywna pożyczka). W takim wypadku udzielenie nowego finansowania jest możliwe dopiero po spłacie dotychczasowego zadłużenia. Czasami w ofercie zawarta jest możliwość dobrania dodatkowej kwoty do już zaciągniętego finansowania.
Nie wyklucza to możliwości zabiegania o kolejną pożyczkę u innego pożyczkodawcy. Co więcej, niektóre fundusze pożyczkowe – jak np. Speed Cash Polska – posiadają w swojej ofercie pożyczki konsolidacyjne, które pozwolą połączyć kilka długów w jeden, korzystnie oprocentowany.
Czy warto zaciągać więcej niż jedną pożyczkę?
Decydując się na kolejną pożyczkę warto mieć na uwadze nie tylko fakt, że trzeba będzie ją zwrócić, ale także dodatkowe koszty, jakie trzeba będzie ponieść w związku z uzyskaniem finansowania. Właśnie dlatego zaleca się raczej – oczywiście jeśli jest to możliwe – zaciągnięcie jednej większej pożyczki niż kilku mniejszych u różnych pożyczkodawców.