Na to, czy bank wyda pozytywną opinię o udzieleniu kredytu ma wpływ bardzo wiele czynników – nie tylko ogólna sytuacja finansowa potencjalnego klienta, czy stan jego historii kredytowej, ale także błędy wnioskującego o finansowanie, popełnione przy wypełnianiu przez niego wniosku i zbieraniu dokumentów. Inaczej jest w przypadku funduszy pożyczkowych, które zdecydowanie mniej restrykcyjnie podchodzą do formalności niezbędnych w trakcie zbierania informacji o potencjalnym pożyczkobiorcy. Co – poza negatywnym wpisem do BIK, czy brakiem wkładu własnego – wpłynie niekorzystnie na ocenę banku, a zostanie zaakceptowane przez fundusz pożyczkowy?
PROBLEMY Z PŁYNNOŚCIĄ FINANSOWĄ
Banki bardzo szczegółowo analizują sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy – nawet jeśli jest on przedsiębiorcą. Na decyzję o udzieleniu kredytu może mieć wpływ np. nieregularny dochód z działalności wynikający chociażby z sezonowości. Dla banku może to bowiem oznaczać niestabilność dochodów uzyskiwanych przez kredytobiorcę, a przez to jego małą wiarygodność.
W przypadku funduszu pożyczkowego takie wahania w ostatnich miesiącach przed złożeniem wniosku nie będą miały większego znaczenia – wręcz przeciwnie, pożyczki są udzielane jako metoda na walkę z kłopotami finansowymi w firmie, czy też na potrzebną inwestycję, która w przyszłości mocno poprawi sytuację pożyczkobiorcy.
Przykładowo fundusz pożyczkowy Speed Cash Polska każdorazowo przygotowuje pożyczkę jak najlepiej dostosowaną do potrzeb (nawet najbardziej niestandardowych) i możliwości klienta, udzielaną na bardzo elastycznych warunkach (przy regularnych spłatach rat możliwe jest nawet wydłużenie okresu jej trwania). Dzięki temu pożyczka może okazać się remedium na kłopoty finansowe, a nie czynnikiem tylko je pogłębiającym.
ZALEGŁOŚCI WZGLĘDEM ORGANÓW PODATKOWYCH I ZUS
Przed udzieleniem kredytu dla firmy bank sprawdza, czy nie ma on zaległości względem urzędu skarbowego czy ZUS. Brak terminowej wpłaty np. zaliczki na podatek dochodowy za któryś miesiąc może spowodować, że instytucja finansowa poprosi o zaświadczenie o niezaleganiu, wraz z historią rachunku, z którego regulowane są zobowiązania podatkowe i składkowe. Jeżeli z analizy tych dokumentów będzie wynikało, że przedsiębiorca ma jakiekolwiek zaległości w tym obszarze, bank może odmówić udzielenia kredytu.
Również w tym przypadku fundusze pożyczkowe podchodzą zdecydowanie mniej restrykcyjnie. O pożyczkę mogą starać się również przedsiębiorcy, którzy mają zaległości podatkowe i składkowe. Uzyskane w ten sposób pieniądze często przeznaczają oni właśnie na uregulowanie zaległych zobowiązań względem US i ZUS.
ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI
Banki mogą również odmówić udzielenia pożyczki przedsiębiorcy, który w ostatnim czasie zawiesił działalność gospodarczą. W takim przypadku instytucja finansowa traktuje tę działalność, jakby została założona dopiero w momencie jej ponownego otwarcia. To może wpłynąć negatywnie na obraz sytuacji finansowej wnioskującego o kredyt.
Fundusze pożyczkowe, takie jak Speed Cash Polska udzielają pożyczek zarówno na otwarcie firmy, jak również nowym, a także wznowionym działalnościom. Analizując sytuację potencjalnego pożyczkobiorcy, biorą udział całokształt jego działalności, a także korzyści, jakie osiągnie on, jeśli otrzyma potrzebne finansowanie.