Księga wieczysta jest podstawowym dokumentem, który pozwala na ustalenie stanu prawnego danej nieruchomości. Zawiera m.in. dane na temat jej adresu, właściciela, powierzchni, przeznaczenia. Ma ona zawsze tę samą, przejrzystą budowę (niezależnie od typu nieruchomości) – składa się z czterech części, z których każdy odpowiada konkretnemu rodzajowi informacji. Co zawierają poszczególne działy księgi wieczystej? Na co zwrócić uwagę przeglądając ten dokument? Sprawdźmy!
Dział I księgi wieczystej – informacje o nieruchomości
W pierwszym dziale księgi wieczystej znajdziemy zawsze podstawowe informacje pozwalające zidentyfikować daną nieruchomość. Będą to zatem: adres administracyjny (województwo, powiat, gmina, miejscowość, dzielnica), numer działki, powierzchnia użytkowa budynku, liczba kondygnacji czy pomieszczeń. Dane te pochodzą z dokumentu, jakim jest wypis i wyrys z rejestru gruntów.
Z tej części dowiemy się również, jakie prawa przysługują nam jako właścicielowi (np. czy możemy poruszać się po innych działkach, jaki będziemy mieli udział w nieruchomości wspólnej etc.).
Dział II księgi wieczystej – informacje o właścicielu lub użytkowniku
W tym dziale księgi wieczystej zamieszczone są informacje na temat właściciela lub wieczystego użytkownika nieruchomości. Jeżeli jest więcej niż jeden właściciel, to tutaj pojawi się wysokość udziałów przysługujących każdemu z nich.
W sytuacji, gdy właścicielem jest osoba fizyczna, w tej części będą podane jego imię, nazwisko, imiona rodziców. Jeśli natomiast dana nieruchomość należy do firmy, w dziale II znajdziemy jej nazwę, REGON oraz adres siedziby.
Dział III księgi wieczystej – informacje o prawach i roszczeniach dotyczących nieruchomości
Ten dział księgi wieczystej jest szczególnie ważny z punktu widzenia potencjalnego nabywcy nieruchomości. Mówi nam on bowiem o różnych obciążeniach nieruchomości, takich jak np.:
- ograniczone prawa rzeczowe,
- wszczęte egzekucje, wywłaszczenia, upadłości,
- służebność przesyłu lub służebność przechodu,
- prawo pierwokupu, odkupu, dzierżawy,
- umowy przedwstępne.
Dział IV księgi wieczystej – informacje o hipotekach
Na tym dziale księgi wieczystej skupiają się nie tylko potencjalni kupcy, ale również banki oraz fundusze pożyczkowe, jak Speed Cash Polska, dla których dana nieruchomość ma stanowić zabezpieczenie przyznanego finansowania. Znajdują się tu informacje na temat hipotek ciążących na nieruchomości, z dokładnym określeniem ich wysokości, waluty, zakresu, rodzaju, pierwszeństwa oraz ewentualnych innych cech hipoteki.
Wzmianka w księdze wieczystej
W każdym z omówionych działów znajduje się rubryka „wzmianka w księdze wieczystej”. Jeżeli przeglądając księgę wieczystą znajdziemy tu jakiś zapis, możemy przypuszczać, że do działu księgi, w którym widnieje ta informacja złożony został wniosek i wniosek ten oczekuje na wpis. Z samej treści zapisu zawartego w rubryce „wzmianka w księdze wieczystej” nie dowiemy się jednak, czego wniosek dotyczył.