Fraza „pożyczka dla bezrobotnych” jest jednym z popularniejszych haseł wpisywanych do wyszukiwarek internetowych – świadczy to o dużym zapotrzebowaniu na tego typu produkt. Okazuje się, że na rynku istnieją instytucje finansowe, które odpowiadają na nie i udzielają pożyczek dla osób bezrobotnych. Zanim jednak zdecydujemy się na taki ruch, warto przeprowadzić osobistą ocenę zdolności kredytowej oraz dokładnie sprawdzić wiarygodność firmy, której oferta najbardziej przypadła nam do gustu.
Kredyt dla bezrobotnych
Osoby bezrobotne, które poszukują możliwości pozyskania dodatkowych pieniędzy, często w pierwszej kolejności odwiedzają banki. Jednak mimo oferowanego przez nie indywidualnego podejścia do każdego klienta, bez uzyskania dokumentów potwierdzających stałe źródło dochodów, tego typu instytucje finansowe nie są w stanie zaoferować żadnego produktu osobom bezrobotnym (nawet jeśli dotychczas posiadały one stabilną sytuację i nagle straciły pracę). Jest to uzasadnione podejście, które ma na celu ochronę nie tylko banku, ale też klienta, który – jeśli okaże się niewypłacalny – może w łatwy sposób wpaść w spiralę zadłużenia.
Pożyczka dla bezrobotnych – Czy dla każdego?
Nieco łagodniejsze podejście reprezentują firmy pożyczkowe, które – w wielu przypadkach – nie wymagają oświadczenia o osiąganych dochodach (a jeśli wymagają, to nie są one pod tym względem tak wymagające jak banki). Nie oznacza to jednak, że w żaden sposób nie weryfikują one wiarygodności potencjalnych klientów. Najczęściej sprawdzają one dostępne rejestry dłużników oraz bazę Biura Informacji Kredytowej. W związku z powyższym, osoba bezrobotna, za którą ciągnie się zła historia kredytowa, może nie uzyskać pozytywnej opinii także w instytucji pozabankowej.
Pożyczka pod zastaw – szansa dla bezrobotnych
Innym rozwiązaniem dla osoby bezrobotnej, która potrzebuje zastrzyku gotówki, może być pożyczka pod zastaw – np. domu czy samochodu. Jest to rzetelne zabezpieczenie dla firmy pożyczkowej oraz jednocześnie szansa na pozyskanie pieniędzy na nieco lepszych warunkach.
Potwierdza to przykład pożyczek pod zastaw udzielanych przez Speed Cash Polska. Jak zapewnia Paweł Zieliński – prezes zarządu Speed Cash Polska Sp. z o.o. – „nasze produkty są każdorazowo indywidualnie dostosowywane do potrzeb i możliwości klienta. Zasadą jest comiesięczna spłata w wysokości co najmniej 1% pożyczonej kwoty, czyli pożyczając np. 100.000 zł, miesięczna rata wyniesie 1.000 zł (ostatnia rata to tzw. rata balonowa). Wszystkie inne warunki podlegają negocjacjom”.
Co ważne, tego typu produkty są dostępne także dla osób, które mają konkretny pomysł na biznes i zamierzają rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Pożyczka dla bezrobotnych – tylko z głową!
Mimo że na rynku możliwe jest uzyskanie pożyczki dla bezrobotnych, warto zachować zdrowy rozsądek i dobrze się zastanowić, zanim zdecyduje się na taki krok. Przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową w dłuższej perspektywie, odpowiadając sobie na pytanie „czy będę w stanie w ustalonym terminie oddać pożyczone pieniądze?”.
Ponadto dobrym odruchem jest szczegółowa weryfikacja firmy pożyczkowej, z którą zamierzamy podpisać umowę. Czerwona lampka w głowie powinna pojawić się w przypadku ofert niewymagających żadnego zabezpieczenia – za tego typu ogłoszeniami mogą bowiem kryć się nierzetelne firmy lub zwyczajni oszuści, którzy korzystają właśnie na pośpiechu i nieprzemyślanych decyzjach m.in. osób bezrobotnych.