3
3 480
speedcash baner 480x296 aktualnosci

Aktualności

TAGI02 lipca 2018

Czy dostanę pożyczkę jeśli jestem w bazie dłużników?


Czy dostanę pożyczkę jeśli jestem w bazie dłużników?

Zabrakło Ci pieniędzy na wymarzone wakacje czy też remont mieszkania przekroczył zakładany budżet? Szybko i bez zbędnych formalności możesz zasilić swoje konto dzięki pożyczce pozabankowej. Warto jednak wiedzieć, że fundusze pożyczkowe, podobnie jak banki, aby chronić swoje interesy, sprawdzają dane potencjalnych klientów na listach dłużników. Znalezienie się w takiej bazie nie musi oznaczać jednak automatycznie odrzucenia wniosku o pożyczkę.

W jakich bazach sprawdzani są klienci funduszy pożyczkowych?

Zazwyczaj firmy pożyczkowe sprawdzają klientów w jednej z pięciu podstawowych baz dłużników, do których należą: BIK, KRD, BIG, ERIF oraz ZBP. Zdarza się jednak, że niektóre instytucje pozabankowe podchodzą bardziej wnikliwie do danej sprawy i sprawdzają dane pożyczkobiorcy we wszystkich rejestrach.

Sprawdzenie historii zadłużenia klienta i jego historii kredytowej jest ważne, bo może się okazać, że wcześniejsze zobowiązania danej osoby są tak duże, że mogą grozić brakiem możliwości spłaty pożyczki lub bardzo dużym opóźnieniem w uregulowaniu zobowiązania. Jeśli takich klientów byłoby więcej, mogłoby to doprowadzić nie tylko do zaburzenia płynności finansowej firmy pożyczkowej, ale nawet spowodować zawieszenie jej działalności.

Kiedy można trafić na listę dłużników?

Do rejestru dłużników trafiają nie tylko osoby, które borykają się z większym zadłużeniem. Czasem można trafić przez zwykły przypadek i nawet nie wiedzieć o tym, że figuruje się w danej bazie. Wystarczy np. niezapłacony mandat czy nieopłacona faktura za media.

Na listę dłużników trafiają osoby fizyczne, które nie uregulowały długu przekraczającego kwotę 200 złotych lub przedsiębiorcy, których zadłużenie przekracza łącznie kwotę 500 złotych. Ważny tu jest także termin. Wpisywanie danych dłużników do rejestrów następuje wówczas, gdy termin płatności zadłużenia został przekroczony o co najmniej 60 dni.

Oczywiście uregulowanie długu (o ile ten rzeczywiście istnieje), oznacza, że informacja o zadłużeniu w jednym z popularnych rejestrów dłużników jest usuwana. Dzieje się to na wniosek przedsiębiorcy lub określonej instytucji o wykreślenie dłużnika z rejestru. Procedura usuwania danych trwa do 14 dni, pod groźbą zapłaty kary finansowej za zwlekanie w czasie.

Może się jednak zdarzyć, że dług został dawno uregulowany i informacja o tym widniejącym w rejestrze jest zdaniem dłużnika niesłuszna. W takiej sytuacji musi on zwrócić się z prośbą o rozwiązanie tego problemu i usunięcie informacji z bazy już nie do biura prowadzącego rejestr dłużników, a bezpośrednio do potencjalnego wierzyciela. To jedyna w tym przypadku droga do skutecznego wyjaśnienia spornej sprawy dotyczącej potencjalnego długu.

Można sprawdzić się na liście

Zanim klient podejmie decyzję o zaciągnięciu pożyczki, może samodzielnie sprawdzić, czy jego dane nie figurują w którejś z baz dłużników. Nie zrobi tego jednak w ostatniej chwili. Trzeba trochę czasu, aby dana baza przygotowała raport o potencjalnym zadłużeniu. Pierwszy taki raport jest darmowy. W BIK np. można go uzyskać odwiedzając siedzibę podmiotu w Warszawie. Można także zamówić go za pośrednictwem strony internetowej. Podobnie, przez internet, można sprawdzić czy figuruje się na liście dłużników także w BIG (big.pl) oraz KRD (konsument.krd.pl) oraz BIG.

Te trzy bazy są jednymi z najbardziej popularnych pod kątem instytucji, które w tych miejscach umieszczają informacje na temat swoich dłużników.

Czy można uzyskać pożyczkę mimo wpisu w rejestrze dłużników?

Co zrobić w sytuacji, gdy okazuje się, że dana osoba znajduje się na liście dłużników? Czy to automatycznie przekreśla możliwość zaciągnięcia pożyczki w firmie pożyczkowej?

Na szczęście nie. Trzeba jednak wykazać, że posiada się stały dochód i udokumentować go zaświadczeniem z pracy o zarobkach. Firma pożyczkowa na tej podstawie oceni, czy możliwa jest bezproblemowa spłata pożyczki.

Firmy udzielające pożyczek pozabankowych inaczej patrzą na zadłużenie klienta niż tradycyjne banki, w których wykazanie choćby drobnego zadłużenia przez klienta, przekreśla możliwość zaciągnięcia kredytu. Firmy pożyczkowe nie są tak restrykcyjne. W większości przypadków, potrzebna klientowi pożyczka zostanie mu udzielona.

Skontaktuj się z naszym Doradcą
* Wyrażam zgodę na przesyłanie przez Speed Cash Polska sp. z o.o. ofert
oraz informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Wyrażam zgodę na kontaktowanie się przez Speed Cash Poska sp. z o.o.
w celu marketingu bezpośredniego przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących zgodnie z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku prawo telekomunikacyjne.
Administratorem Twoich danych osobowych przekazanych w formularzu kontaktowym jest Speed Cash Polska sp. z o.o., zwana dalej: "Administratorem". Możesz skontaktować się z Administratorem pisząc na adres: kontakt@speedcashpolska.pl lub telefonując pod numer: 22 313 19 62. Możesz skontaktować się z Administratorem za pośrednictwem powołanego przez niego inspektora ochrony danych, pisząc na adres: iod@speedcashpolska.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje żądanie kontaktu i przedstawienia Ci oferty produktów i usług świadczonych przez Administratora. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych jest podjęcie działań na Twoje żądanie przed zawarciem ewentualnej umowy pomiędzy Tobą i Administratorem, jak i realizacja prawnie uzasadnionych interesów Administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony internetowej. Twoje dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia Ci odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże ich niepodanie spowoduje, że udzielenie Ci odpowiedzi i przedstawienie oferty produktów i usług będą niemożliwe. Administrator nie zamierza przekazywać Twoich danych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych. Masz prawo żądać od Administratora dostępu do swoich danych, ich sprostowania, przenoszenia, usunięcia lub wzniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz ograniczenia przetwarzania danych. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przez Administratora przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. W oparciu o Twoje dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym decyzji będących wynikiem profilowania.
Wyślij
Speed Cash Polska sp. z o. o. z siedzibą przy ulicy Mazowieckiej 9, 00-052 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000476807 przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, NIP 525 256 81 39, REGON 146919158, wysokość kapitału zakładowego wynosi 200 000 złotych (wpłacony w całości). Informujemy, że działamy w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim. Modelowy przykład pożyczki: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 39,15% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 100 000,00 zł; całkowita kwota do spłaty 133 120,20 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; odsetki 0 zł; jednorazowa prowizja: 30%; miesięczne raty: 1 331,20 zł, ostatnia rata: 118 477,00 zł; całkowity koszt pożyczki 33 120,20 zł; umowa na 12 miesięcy (minimalny okres 3 miesiące, maksymalny okres 120 miesięcy). Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 165,95%. Stan na 14.03.2018r. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy oraz od wyceny zabezpieczenia. Udzielamy pożyczek pod zastaw lokali lub nieruchomości mieszkalnych tylko dla przedsiębiorców w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub zawodowej.